Dekoracje i ozdoby ogrodowe do małego ogrodu – jak zaaranżować mały ogródek?

ozdoby ogrodowe

Aranżacja małego ogrodu nie jest rzeczą prostą. Rośliny, kwiaty i zielona przestrzeń to fundament każdego ogrodu. Jednak nie mniej istotną kwestią są właściwie i gustownie dobrane dekoracje. Zatem jakie ozdoby ogrodowe wybrać, aby uczyń nasz zielony zakątek jeszcze bardziej niepowtarzalnym?

Udekorowanie ogrodu potrafi przysporzyć wielu dylematów i pytań. Co więcej, ilość dostępnych ozdób, oferowanych przez rynek jest naprawdę duża i szczególnie początkującego ogrodnika może wprowadzić w stan dezorientacji. O czym należy pamiętać podczas wybierania dodatków i aranżacji ogrodu z małym metrażem?

Jak zaaranżować mały ogród?

Chociaż mały ogród na pierwszą myśl może wydawać się miejscem ciasnym oraz mało atrakcyjnym, to stwarza podobną ilość możliwości zaaranżowania co ogród z większym metrażem. Wymaga jednak nieco innego podejścia, odmiennego zagospodarowania zieloną przestrzenią oraz właściwego doboru dodatków i poszczególnych elementów ozdobnych. Na czym zatem skupić uwagę podczas urządzania małego ogrodu? Warto przede wszystkim dokładnie przeanalizować kilka kwestii związanych z warunkami, jakie panują w naszym ogrodzie. Istotne jest to, aby podczas dekorowania bardzo małych ogródków nie przytłoczyć ich dodatkami. Stworzy to wtedy nieestetyczny efekt przesytu i oraz odwróci uwagę od roślin. 

ozdoby ogrodowe

Jakie dekoracje wybrać do małego ogrodu?

Ozdoby ogrodowe powinny być dobierane pod kątem stylu, w jakim został zaprojektowany nasz ogród. Istotne jest to czy w naszym zielonym zakątku znajdować będą się wyłącznie kwiaty oraz krzewy, czy może postanowimy posadzić w nim warzywa oraz owoce. Jeżeli chcemy, aby ogród spełniał wyłącznie funkcję wypoczynkową możemy zdecydować się na wybór:

  • drewnianej altanki
  • mebli ogrodowych: stolików, krzeseł oraz ławek
  • parasola ogrodowego
  • hamaku lub leżaka

Inne ozdoby ogrodowe, jakie mogą ubogacić wystrój naszej strefy wypoczynkowej w ogrodzie i dodać jej jeszcze więcej walorów estetycznych to:

  • ozdobne figurki ogrodowe
  • oświetlenie 
  • oczko wodne
  • fontanna

Stylistyka małego ogrodu wymaga od nas pomysłowości oraz kreatywności. Jednocześnie pozwala nam w twórczy sposób stworzyć własną, oryginalną przestrzeń wypoczynkową.